Her hastalıkta olduğu gibi, bağışıklık sisteminin yanlış zamanda yanlış hücrelere yaptığı saldırılar sonucu bir nevi kendi bacağına sıktığı başka bir hastalık Hidradenitis Suppurativa, namı diğer Köpek memesi ama biz kısaca HS diyeceğiz.

Yazı resminde gördüğünüz yüzdeki sivilce gibi olanlar en düşük hali. Bu resmi seçtim çünkü ilerlemiş bir HS resmini herkes kaldıramaz. Anlayacağınız üzere zamanında tedavi edilmez ise bambaşka kötü maceralara sürükleyebilecek bir hastalıktan bahsediyoruz.

HS Hastalığın Sebebi

Kendi yaptığım AR-GE çalışmalarımdan yola çıkarak bu hastalığın Endokrin sistemindeki bir hata nedeniyle aldığınız yiyecek/içeceklerin tetikleyici görev gördüğü yönündedir. Araştırdığım bir çok hastanın iyi ve düzenli beslenme ile aynı çölyakta olduğu gibi hastalığın belirtilerinin azaldığını gözlemledim. Ancak sadece bir kaçamak, mesela bir doğum günü pastasından bir lokma yemesi halinde tetiklenen hastalık yeni ve mevcut HS noktalarında aylarca sürecek azmaya sebep olabiliyor.

HS Hastalığın Kimlerde görülür

HS, şu an dünya nüfusunun neredeyse yüzde beşinde görülüyor bu da yaklaşık 300-350 milyon insana tekabül etmektedir. Genellikle kadınlarda görülse de erkeklerde görülme oranı hiç de azımsanamaz.

HS kanımca iki boyutta ilerliyor birincisi ergenlik ve menapoz arasında seyreden endokrin ve hormonal yanlış anlaşılmayla ilerleyen bir yönü olduğu gibi, tamamen agresif gittikçe azan ve önü alınamayacak derecede başka bir yönü var.

Tam olarak sebebi belli olmasa da, bağışıklık sisteminin ter bezlerine yaptığı saldırı sonucu başlayan yanlışlardır. Bağışıklık sistemi saldırınca doğal olarak antikorlar devreye girer, bir taraftan tedavi edilmeye çalışılırken bağışıklık sistemi daha kapsamlı saldırılarına devam eder ve sonsuz bir döngü halinde bu böyle sürüp gider.

HS – Hidradenitis Suppurativa ve Kanser

HS için bir tedavi protokolü geliştirdik ve her evresinde bunun işe yaradığını da gördük. Ancak bazı ilerlemiş vakalarda HS deri altında yürüyerek Soft-tissue Sarcoma veya Squamous Cell Carcinoma kanserlerine dönüşebiliyor.

Bu evreye ulaşmış yani HS artık kansere dönüşmüşse hastanın 4-6 aylık ömrü kalmış demektir. Çok hızlı bir şekilde akciğer, karaciğer ve pankreasa metastaz olan bu kanserlerin önüne geçmek oldukça zor olmasına rağmen elimizden geleni yapıyoruz.

Hidradenitis Suppurativa Hastalığının tedavisi

HS tedavisinden önce emin olunması gereken en önemlisi HS artık bir kansere dönüşmemiş olmasıdır. Kansere dönüşmüş bir HS için çabalamak kesinlikle beyhudedir.

Bu nedenle öncelikle aşağıdaki çalışmaların acilen yapılması gerekmektedir.

 • PET/CT çekilmesi
  • Soft-tissue Sarcoma veya Squamous Cell Carcinoma taraması yapılacak
 • Akciğer Grafisi
 • Böbrek Ultrasonu
 • Karaciğer ölçümü, Fibroscan, yağlanma, Hepatit B-C testleri
 • Tam kan sayımı
 • IDRAR – BUN tahlilleri
 • Gaitada gizli kana bakılması
 • Düzenli Şeker seviyesinin ölçümü

Bu tahliller ve ölçümler sonucuna göre tedavi süreci ve şekli aşağıdaki gibi yapılabilir.

Tedavi Şekli:

HS henüz kansere dönüşmemiş ise kurtulma olasılığınız çok yüksek. Özellikle erken teşhislerde başarı oranımız %99’ları bulmaktadır. HS bir çok defa farklı deri hastalıkları ile karıştırıldığı için maalesef erken tanısında çok geç kalınmış olunabiliniyor.

 • Kan tahlillerine ve HS etki alanı göz önüne alınarak hazırlanan serumlar dört gün arayla damar-yolundan verilir.
 • Saat başı hazırlanan sıvı ile hariçten tüm bölge sprey ile ilaçlanarak yayılması ve enfeksiyondan korunması sağlanır.
 • Geliştirilen özel protokol direkt olarak nodüllere enjekte edilerek inflamasyon kurutulur.
 • Ağrı kontrolü sayesinde hastanın ağrısı mümkün olduğunca dindirilir. Eğer reçetesiz ağrı kesiciler yeterli olmuyorsa bazı durumlarda fentanil yama, kodein, morfin, gabapentin ve pregabalin gibi güçlü ağrı kesiciler kullanılır ancak bu tedavi sürecinde dozaj düşürülerek bu ilaçlar da tamamen kesilir.
 • Asla sıradan sargı-beziyle pansuman yapılmaz, bunun yerine HS için özel geliştirilmiş gümüş iyonlu ürünlerle yara kapatılır. Bu sadece gece uyuyacağı zaman yapılır, gündüz hastanın HS bölgesi tamamen açık tutulur.
 • Antibiyotik kremlerle bir yere varılamadığı hatta bazı vakalarda daha da azdırıldığı görülmüştür. Bu nedenle bazı haller dışında antibiyotik kremler kullanılmaz.
 • İlk iki ay olabildiğince diyete sadık kalınır. Tedavi ilerledikçe, diyet yavaşca bırakılır, normale beslenmeye kontrollü bir şekilde dönülür.
 • Gerekli durumlarda çok nadir de olsa işlemi hızlandırmak için, cerrah tarafından irin boşaltımı yapılır.
 • Tedavi sürecinde ameliyat ile dokunun kaldırılması, doku kaydırılarak cerrahi müdahale yapılması uygun değildir. Yapılsa da çoğu vakada işe yaramadığı görülmüştür.
 • Prednizon gibi bazı Steroid ilaçların uzun süreli kullanımı kemik incelmesi (osteoporoz) dahil olmak üzere birçok yan etki yapacağı için kullanılmaz. Kullanan hastalarda kontrollü bir şekilde azaltılarak tamamen kesilir.
 • Hormon tedavisi yapılmaz, yapan hastaların kontrollü bir şekilde kesilir.
 • Infliximab (Remicade) ve Adalimumab (Humira) gibi ilaçlar “biyolojik”, Tümör nekroz faktörü (TNF) inhibitörleridir ve kesinlikle kullanılmaz. TNF enfeksiyon riski, kalp yetmezliği ve kansere yol açabilmektedir.

Tedavi Süreci

Bu süreç tamamen kişinin beslenme, yaşam şekli ve programa uyma ciddiyetiyle bire bir orantılıdır. Genel olarak konuşmak gerekirse ilk 30-40 günlük süreçte iltihaplar kurumaya başlar ağrı azalır ve kişi normal hayatına dönmeye başlayabilir.

Yeni tanılarda 6-12 ay sürecinde tamamen kurtulma mümkündür.

İlerleyen vakalarda bu 2 seneye kadar uzayabilmektedir.

Hasta tedavi sürecinde asla sigara, alkol ve uyuşturucu kullanmaması gerekmektedir. Bu ciddi bir kuraldır ve ihlalinde HS daha da artarak ilerleyecektir.

Daha fazla bilgi için

Yasin Umur
info@yasinumur.com
+90 551 187 5926

Bir cevap yazın