Ekonomik OHAL Hakkında

Aralık 0218 başlarında gündem ekonomik olarak alınan bir kararla Cumhurbaşkanlığına çevirildi. Cumhurbaşkanı’na “Finansal sistemin bütününe sirayet edebilecek ölçüde olumsuz bir gelişme” durumunda alınacak tedbirleri belirleme yetkisi veren kanun teklifi sunuldu.

İlk bakışta hesabında döviz olanların paralarını devlet istediği zaman Türk lirasına çevirebilecek veya bankalardan para çekişmini sınırlandırabilecekti. Bu uygulama teknik ve hukuki olarak bakıldığında elbette temel hak ve özgürlüklere aykırı gözüküyordu. İşin aslı öyle değil.

Huawei şirketinin sahibi Rın Cıngfey'in kızı ve şirketin CFO'su Mıng
Huawei şirketinin sahibinin kızı ve şirketin CFO’su Mıng

ABD başkanı Trump malum tehlikeli ve sinsi bir adam. Bugün verdiği sözü yarın tutmayan şahsi ve ABD menfaatlerini adalet ve Hak’dan üstün tutan bir kişilik. Buna en güzel örneği, Çin ile kendi başlattığı ticaret savaşına G20 zirvesinde 90 günlük ateşkes yaptığını belirtmesinden bir kaç gün sonra tek taraflı olarak ateşkesi fesh etmiştir. İlk atak olarak da ABD Çin’li Huawei şirketinin sahibi Rın Cıngfey’in kızı ve şirketin CFO’su Mıng’ın, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla 1 Aralık’ta Kanada’nın Vancouver kentinde gözaltına alınarak fitil ateşlenmiştir.

Güçlü ABD doları ile tüm Asya ve Avrupa borsalarını tabiri caiz ise dövmüş, bölgedeki borsaların haftalarca zararla kapanmalarına sebep olmuştur. Buradan anlaşılan gayet nettir; Dünya başkanlığına oynayan arkasına Siyonistleri alan, Trump hedefinde dünyayı ekonomik çalkantılarla dize getirmektir.

Güçlü Alman ekonomisi, Kasım ve Aralık 2018 aylarındaki ekonomik verilerinin kötü gelmesi de aslında ABD’nin EURO üzerindeki baskısıdır. AB ekonomisini de sarsan ABD düşünün Türkiye ekonomisine neler yapmaz!

Ekonomik OHAL Gerekli mi?

Teknik olarak bakıldığına kesinlikle böyle net bir yetki mutlak. Nedeni ise, ABD Rahip Brunson davasında Türkiye’ye yaptığı Dolar baskısını hatırlarsınız. Evet, yöntem aynı olacak. sadece bir veya bir kaç günlüğüne bile olsa eğer USDTRY 10 TL civarına gelmesi halinde ülkemizin ekonomik olarak beli kırılabilir.

Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu anlamda çok önemli bir kararla beraber ciddi bir sorumluluk almıştır. Ekonomik OHAL tartışma konusu olmuştur. 

TARTIŞMA KONUSU 22. MADDE NE DİYOR?

Torba yasa teklifinin ‘Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’ kurulmasını düzenleyen 22. maddesindeki ilgili bölümde şöyle deniyor: “Finansal sistemin bütününe sirayet edebilecek ölçüde olumsuz bir gelişmenin Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi tarafından tespiti halinde, üye kurum ve kuruluşların yetkileri dışında alınması gereken tedbirleri belirlemeye Cumhurbaşkanı yetkili olup ilgili bütün kurum ve kuruluşlar belirlenen ve tedbirleri derhal uygulamakla yetkili ve sorumludur.”

6 Aralıkta bunun ilk adımlarından bir olarak da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) bankalara ‘Nakit çıkışı olmasın, kar payı dağıtmayın’ anlamına gelen bir yazı gönderdiği öne sürüldü.

Tüm bunlar alınması gereken belki sert ama yerinde kararlar olmuştur. Dünya’nın, özellikle Trump’ın gözü 600 ton olan altın rezervlerimizi Türkiye’yi ekonomik krize sokarak eritmek. Zaten ağır sanayi, yüksek teknolojii, tarımı, petrol veya doğalgazı olmayan ülkemizin elindeki en değerli varlık olan altında erirse varın gerisini siz düşünün.

364 ton altın ROM’la eridi

364 ton altın ‘ROM’la eridi
DÜNYA Altın Konseyi, Türkiye’nin altın rezervleri hesaplamasında yöntem değişikliğine gitti. Yeni yöntemle Türkiye’nin resmi altın rezervleri verisine Rezerv Opsiyon Mekanizması (ROM) kapsamında tutulan 364 ton dahil edilmezken, Türkiye’nin dünya sıralamasındaki yeri de 9 basamak birden geriledi. Bu da hesapla bile bir şekilde Türkiye’nin ekonomik temeline yerleştirilen dinamitleri net olarka görmemiz için yeterli.

Sevin veya sevmeyin, Sayın Erdoğan’ın ülkesi Türkiye için çalıştığını ekonomiden anlayan en düşük IQ sahibi herkes net olarak anlayabilir. Bu nedenle ülkenin menfaati için sn Erdoğan’a hakettiği değeri verelim.

Kısaca özetlemek gerekirse Bu ekonomik OHAL  yasasını şöyle diyebilirz;

Eğer dolar bir günlüğüne bile 10₺’yi bulursa, ülkenin ekonomik olarak ABD tarafından işgal edilmemesi için yapılan akıllıca ve yegane tedbirdir.

Yasin Umur

Istanbul, 6 Aralık 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir