Dünya Başkanı Kim Olacak?

İnsanların dünya hayatında yaşamaya başladıkları bilmem kaç bin seneden bu yana, dünyaya hakim olma isteği vardı ve bu istek hep varolacak.

Bu hırsla geçmişte dünyada tek hakim olmak isteyenler, belki kısa sürede büyük yıkımlar ve canlara kıysalar dahi sonunda yerin dibini boylamışlardır.

Her dönemde Nemrut, Firavun gibi kendi ilah ilan edenlerin yanı sıra Hitler gibi faşistler de gelip geçmiştir. Elbette dönemlerinde zalimce güçlere sahiptiler ve kendilerine karşı gelmek ne mümkündü! Ancak sonları her azan insanın sonu gibi olmuştır.

Donald Trump, Dünya Başkanı Adayı mı?

Dünya genelinde küresel güç olan ve önüne geleni safına çekip eriten veya eritemediğini de ezip geçen günümüzün tehlikeli ülkesi olan Amerika Birleşik Devletleri ve kapitalist sisteminin yetiştirdiği Donald Trump.

New York Queens 14 Haziran 1946 doğumlu, iş adamı, politikacı, TV programcısı, 45. ABD başkanı, şahsi serveti 3.1 milyar ABD doları olan, 20 Ocak 2017′ den beri ABD’ nin ve dünyanın başına ağ örmek için görevlendirilmiş gaddar bir adamdan; ‘Donald Trump’ dan bahsediyorum.

Dünya siyasetinin aksine bambaşka bir bakış açısıyla; ‘para-ticaret’ algoritmasıyla çalışan bir yönetim yapısı geliştirmiştir. Bu sayede ticaret savaşlarını kazanacağını bilir. Dünya para paritelerini birbirine kırdırarak dolar karşısında erimesini keyifle izlediğini biliyoruz.

Make America Great Again? 

Trump’ın amacı bariz, seçimlerde belirttiği üzere “Make America Great Again (Amerikayı Yeniden Harika Yap)” değil. Aslında Trump ne Amerika’yı ne de Amerikan halkını düşündüğü yok. Onun yegane derdi Dünya Başkanı olmak!

2018 son çeyreğinde Apple hisse kaybı yaşaması, GM’ in fabrikalarını kapatma talebi ve Amerikan halkının ekomik olarak güçsüzleşmesi bunu tamamen doğrulamaktadır. Yani Amerika Trump’ ın umurunda bile değildi ve hiç bir zaman da olmayacak.

Amerikan halkına yaptığı tehdit vari sözler, Meksika’dan gelemeye çalışan göçmenlerin sınırı ihlali halinde vur emrini veren de Trump.

Trump Amerika’nın gücünü dünya Başkanı olmak için kullandığı basamaklardan sadece biriydi, tıpkı aşağıda belirteceğim üzere diğer dünya ülkelerini hedefinde birer basamak olarak kullanacağı gib…

Avrupa Borç Krizinde!

Dünyayı nasıl karıştırdığı ortada, yazıyı yazdığım Aralık 2018 başında başta Paris ve Fransa’nın diğer önde gelen şehirleri cehennemem topuna dönmüş, Belçika ve Hollanda’da buna benzer toplu ayaklanmalar başlamıştı bile.

EURO, USD karşısında hızla değer kaybederken bir diğer bomba da Birleşik Krallık’ta patladı. GBP de aynı şekilde USD karşısında dipleri görüyordu. 2016’da referandumla başlayan BRExit süreci yıl gelmiş 2018’e hala sürüngeçte. İngilizler bilinmez bir kaos içerisinde ve ekonomik olarak büyük bir yıkımda. 

Fransızlar ve İngilizler sömürü sistemine alıştıkları için para kaynakları kesilince keyifleri kaçtı, yaşam kaliteleri düşünce de halk isyan etmeye başladı. Çok entel dantel takılan yağmacı Avrupalı modern yağmacı halk ve orantısız güç kullanan polislerin gerçek gaddar yüzleri gün yüzüne çıktı!

Kısacası Trump, finans gücüyle EURO ve Sterlin karşısında ezici bir güç olmayı başardı ve AB ülkelerini birbirine kattı karıştırdı. Avrupa Birliğinin kuruluş amacı zaten belliydi. Dünyada vaktiyle iki süper güç vardı ABD ve Rusya. Bu iki potansiyel deli güce karşı minik Avrupa ülkelerinin birleşmesi ve tek yumruk olma hayaliydi AB’nin kurulması. Zaten ezelden beri düşman olan bu ülkelerin beraber gidebilecekleri yol çok kısaydı ve çok geçmeden AB çatısı çatırdamaya başladı bile. 

AB’den ayrılacağını belirten İngilizler’e Trump’ ın tavrı geç kalmad:  İngiltere Başbakanı Theresa May’in Avrupa Birliği’yle yaptığı Brexit anlaşmasının, ABD-İngiltere ticaret anlaşmasını tehdit edebileceğini söyledi.

Almanya’nın 2018 Kasım verilerinin de iç açıcı olmamasının paralelinde İtalya’nın bütçe sorunu da AB nin önünde ciddi bir sorun. Tüm bunlar EURO ve Sterlin karşısında USD zirveye taşımış oldu.

2018 Çin–Amerika Ticaret Savaşı

Ticaret savaşlarının en kızıştığı dönemlerden biri olan kuşkusuz Çin ile yapılanıdır. 2018 G20 zirvesi ardından 90 günlük savaşa bir teneffüs verilmiş olsa da bu işin sonunda Amerika’nın amacı koca bir fabrika olan Çin’in belini kırıp kendisine mahkum etmektir.

Çin her ne kadar imalat adına neredeyse dünyanın fabrikası olsa da pazarlama şirketi güvenilir lider Amerika. Apple ürünleri Çin’de üretildiği halde hiç sorgulamadan ve korkmadan alabiliyorsak bu Çin’e olan güvenimizden ziyade Amerika’lı bir şirkete olan itimatımızdır. Yoksa bir iPhone telefonu bize Çin markas pazarlamak isteyen bir Çin’liyi kim görse güvenmez ve yarı fiyatına bile olsa almaz.

Çin, imalat işinde gerçekten çok iyi olmasına rağmen dünyadaki bireysel pazar payı maalesef söz sahibi olamayacak kadar düşük. Aslında Çin sadece bir taşeron, Amerikan’nın imalatçı taşeron ülkesi.

Kaşıkçı Davası Trump’ın iki Dudağı Arasında

Trump, CIA ve diğer gizli servislerin kendisine sunduğu ses kayıtları dahil hiç bir delile tahammül bile edemiyor. Amacı, köşeye sıkışmış Arapların yağını çıkartmak ki; G20 zirvesinde milyar dolarlık füze, silah anlaşmalası yaparak Suudi’lerden istediklerinin birinci aşamasını da almış oldu. 

Çok değil Kaşıkçı cinayetinden kısa bir süre evvelde, Suudi Kral Selman’a   ‘Biz olmasak iki hafta bile krallık yapamazsın. Sizi koruyorsak bunun bedelini ödeyeceksiniz’ dediğinde tüm kameralar kayttaydı. 

Amerika başkanının yegane amacı dünyayı tek bir noktadan yönetmek ve Dünya Başkanı sıfatını almak olduğu kesin. Güçlü dolar ile dünyanın her yerinde baskın güç olan Amerika karşısında haftalardır üst üste tüm Avrupa ve Asya ülkelerinin borsaları kayıpla kapanıyor.

Dolar TL ile Türkiye Ekonomisinin Çökertme Planı

Amerika faizlerle oynayarak, dünya para paritelerinde yaptığı dalgalanmalar sayesinde ciddi kazanımlar elde ettiği güçlü dolar seyrinden belli oluyor. Türk Lirasını Aralık 2018 içerisinde önce 5′ ler seviyesine çekip ardından bir kaç günlüğüne de olsa 6 hatta 10 Lira seviyelerine çıkartarak Türkiye’nin ekonomisinin beline sert bir darbe vurmayı hedeflediğini ekonomiden anlayan herkes görebilir.

Rusya-Ukrayna krizinin arabulucusu hiç kuşkusuz Türkiye, Suriye’li sığınmacılara kucak açan; Türkiye, Ortadoğunun, İslam coğrafyasının tek güvencesi Türkiye, Avrupanın güvenilir iş ortağı Türkiye.

Bölgesinde söz sahibi olan Türkiye, Amerika için ciddi bir tehdit ve bu nedenle maddi olarak da durdurulması gerektiğini, Trump gayet iyi biliyor.

Dünya liderliğine oynayan gözü dönmüş, uçkuruna düşkün sapık Trump’ın bir sonraki hamlesi veya demeçi hakkında hiç kimse bir şey kestiremez hatta tahmin bile edilemez.

Yahudilere Vadedilmiş Toprakları Trump Sunacak

Yukarıda yaptığımız iz-sürümünün sonucu elbette bir hedefe varmalı. Bunca kaos, kan dökülmesi ticari savaşlar, ekonomik saldırıların bir sebebi elbette varsa hepsinin çıktığı yol Vadedilmiş Topraklar.

Vadedilmiş Topraklar,  Museviliğe göre Yehova tarafından İsrailoğulları’na vadedilmiş bölge. Yahudilik inancına göre Musa’nın Filistin’e girene kadar dolaşmış olduğu topraklardır. 
Tevrat’ın Tekvin kitabının 15. Bab’ında ise şöyle yazmaktadır:
O günde Rab, Abraham’la ahdedip dedi: Mısır ırmağından büyük ırmağa, Fırat ırmağına kadar bu diyarı, Kenileri ve Kenizzileri ve Kadmonileri ve Hittileri ve Perizzileri ve Refaları ve Amorileri ve Kenanlıları ve Girgaşileri ve Yebusileri senin zürriyetine (soyuna) verdim.

Siyonistlerin parmağı olmadığı hiç bir kirli iş yoktur. Asırlardır, İngilizleri siyaseten kullanan, Amerikayı asker olarak emrinde çalıştıran, Arapları parmağında oynatan Siyonist’ lerin dünyayı getirdikleri nokta işte tam olarak da burası.

Gerisi teferruat

Yasin Umur
İstanbul 2 Aralık 2018 Pazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir