Kendimi, yel değirmenine karşı savaşan Don Kişot kadar deli hissediyorum. Çölyak, kanser ve diğer hastalıkların aslında çaresi olduğunu söyledikçe, yazdıkça insanların nasıl çirkinleştiğini daha iyi anlar oldum.

Kovana biraz daha çomak sokarak bugün diyabetin aslında bir hastalık değil, sadece mükemmel bir tezgah olduğunu ve kesinlikle tedavi edilebilir olduğu hakkında yazımı yazacağım. Bazıları insanları kandırıyorsun paralarını almak için hastalıklarını kullanıyorsun çığırtkanlığı yapacaklar, hiç umurumda değil, çünkü asla doğru değil.

Bunca açıklama anlayana yeter, zira lafın tamamı delilerle aptallara söylenir.

Diyabet; kandaki şekerin dengesizliği, olmasından yüksek veya düşük çıkmasıdır nihayetinde. Kandaki şeker malumunuz pankreasın insülin üretmesi ile dengelenir. Bu mükemmel sistem maalesef doğru çalışmadığı zaman kandaki yüksek şeker miktarı böbreklere zarar verdiği gibi görme kaybı hatta körlüğe kadar gidebilen ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmekte. Kandaki şeker miktarı yüksek olunca kan daha da kalınlaşır ve en kılcal damarlar olan göz damarlarında tıkanıklığa ve dolayısıyla körlüğe sebep olabilir.

PANKREASA NELER OLUYOR?

Pankreasın vazifesi kandaki şeker oranını dengelemek, yaş dağılımına göre farklı oranlarda olasa da sağlıklı bir insan için otomatikman insülin üreten küçük ama mükemmel bir organdır.

Coxsackie B virüsü denilen bir virüs pankreasın iltihaplanmasına sebep olur. Tip 1 diyabetlerinde ise pankreasın iltihaplanmasına sebep olan bu virüstür. Bunun yerine kan şekerini değerine getirmek için yeterli miktarda insülin veren bir pankreasınız olsa, şeker ya da tatlı bir şey yediğinizde uykunuz gelmeyecek. Vücudunuz bu zamana kadar kolayca alamadığı vitamin ve mineralleri ve diğer besinleri kolayca alabilecek. Zaman geçtikçe daha da iyi hissedeceksiniz. Coxsackie B virüsü öldürülürse ve vücuttan atılırsa sizce diyabet kalır mı?

Pankreas iltihabı nedeniyle, bağışıklık sistemi T-hücreleri ile pankreasa saldırı ve sağlam olan hücreleri de öldürür. Böylece pankreas tam kapasite çalışamaz. İltihaplara patojenler sebep olur, T-hücreleri de öldürmekle görevlidir. Bu kısır döngü nedeniyle pankreas bir türlü iyileşmez, iltihaptan kurtulamaz ve sürekli bağışıklık sisteminin saldırısına maruz kalır. Bu nedenle şeker hastaları ömür boyu insülin iğnesine mahkum yaşarlar.

DİYABETİN TAHRİBATI

Diyabet tüm sindirim sisteminin işlevini, düzenini bozması ile peşi sıra başka hastalıkların da türemesine sebep olan ciddi bir problemdir. Sindirim sitemi ağızdan başlar ve rektuma kadar mide ve bağırsak sistemini diyabet tek başına altüst eder ve diğer hastalıklar için de tetikçi rol oynayabilir. Diyabetli bir kişiyseniz ağzınızdaki dişlerden, yemek borusuna, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, karaciğer gibi organ hasarlarına ve hastalıklarına hazır olun.

D VİTAMİNİ ŞART

Vücudumuz bir bütündür, diyabetle baş etmek için yeterince D vitaminine çokça ihtiyaç var.

Güneş bedava, ancak şehir hayatı, düzensiz yapılanma özellikle çocukların bir sera bitkisi gibi evin dört duvar arasında yaşaması bu bedava nimetten, güneşten mahrum kalıyorlar. Her gün en az bir kaç saat; kapalı havalarda bile dışarıda olmak ve güneşten yeterince yararlanmak mecburi bir ihtiyaçtır. Yazın, kapalı yerlerde klimalı odalardan çıkmayanlar bunun bedelini sağlıklarıyla ödeyeceklerdir. Güneş bedava, yaz kış D vitamin deposundan faydalanın.

İNCE BAĞIRSAKLAR

Yakın geçmişte biriken kanıtlar, bağırsak mikrobiyotasının obezite, insülin direnci, tip 1 ve tip 2 diyabet gibi metabolik bozuklukların patogenezinde (hastalığın organdaki değişimi) potansiyel yeni bir katkıda rol oynadığını ortaya koymuştur.

Özellikle Tip 1 diyabet hastalarının ince bağırsaklarındaki iltihaplanma olduğunu biz yıllardır söylesekte İtalyan araştımacıları daha yeni ikna olup makale yayınladılar. 19 Ocak 2017 tarihli makaleyi okumak isterseniz: https://academic.oup.com/jcem/article-lookup/doi/10.1210/jc.2016-322

SONUÇ

Tip 1 diyabetin bağırsaklardaki enflamasyon ve bağırsak bakterileri üzerinden önlenmesi halinde diyabet sorunu kalmayacak ve sadece Türkiye’de 7.5 milyon hastadan gelen kazanç kapısı kapanacaktır.

Kısacası fazla tekniğe girmeden özetlersek ince bağırsağı sağlıklı hale getirebilirsek ve pankreastaki iltihabı çözersek diyabet diye bir hastalık kalmayacaktır.

Peki sizce bu mümkün mü? İnsülin iğnesi vurulmadan ömür boyu sağlıklı yaşam olabilir mi? Tıp dünyası doktorlar bunun mümkün olmadığını Tip 1 diyabet olan bir çocuğun ömür boyu insülinle yaşayacağını ve kesin tedavisinin olmadığını şiddetle savunuyorlar.

Belki de yanılıyorlardır, çünkü ince bağırsağı ve pankreastaki iltihabı giderilen bir kişi artık diyabet değildir.

Sağlıcakla diyabetten uzak, çokça huzurla yaşayın.

Yasin Umur

2 Replies to “DİYABET TİP-1 TEDAVİ EDİLEBİLİNİR”

    1. Şu ana kadar bir çok çocuk ve yetişkin insülin vurulmadan, diyet bile yapmadan diğer çocuklar gibi yiyip içebiliyorlar. Şekerleri herkes gibi yemekten sonra doğal seviyelerinin bazen biraz üstüne çıksa da kısa sürede normal seviyelere hiç bir destek almadan gelmektedir.

      Daha fazla bilgi için beni arayabilirisniz.
      Yasin Umur