Tip 2 diyabet ameliyatsız tedavi edilebilinir. Ameliyatın verdiği zorluklar ve risk ile karşılaştırıldığında geliştirdiğim protokol sayesinde Tip 2 diyabetten ameliyatsız kurtulmanız mümkün.

Genel olarak Tip 2 Diyabet tanımı yapıldıktan sonra sayfanın sonunda süreç ve tedavi şeklinden bahsedeceğim.

NOT: Bu linki takip ederek, Tip 2 Tedavi Başvuru formunu doldurabilirsiniz.

İşin doğrusu Tip 2 diyabet ile bugüne kadar yeterince ilgilenmemiştim. Tedavisini yaptığım Tip 2 diyabetliler ise sadece altta yatan başka bir hastalığın tetiklediği hastalardı. Tip 2 Diyabet yani şeker hastaları en yaygın olan ve genellikle orta yaş ve üzeri insanların yakalandığı bir hastalıktır.

Halk arasında yaşlılarda sıklıkla görülen şeker hastalığının iki ana sebebi vardır. Birincisi ve en önemli sebebi sağlıksız beslenme, aşırı kilo ve aşırı stres yüklü yaşam tarzı. İkincisi ise aslında şeker hastalığı değil ancak başka bir hastalığın kandaki şeker miktarını tetiklemesiyle tip 2 diyabetin ortaya çıkmasıdır.

Görüştüğüm şeker hastalarının büyük bir kısmı, boğazına hakim olamayan aşırı yemek yiyenler, hatta gecenin bir vakti kalkıp, börek, tatlı, pizza gibi ne varsa midesine indirenlerdir. Böylesine sorumsuz beslenen herkes mutlaka şeker hastası olur, bu kaçınılmazdır. Bu tür hastalara yegane tavsiyem, düzenli beslenin daha çok hareket edin ve göreceksiniz bedeniniz şeker hastalığından kurtulacaktır.

Neden Şeker hastası olur insan?

Şeker hastası olmanızın sebebini bilirseniz olaya daha iyi vakıf olabilirsiniz ve bu nedenle mümkün olduğunca anlaşılır bir dille izah etmeye çalışacağım.

Her kişinin bedeni ve organları kendi içerisinde orantıyla çalışırlar. Pankreas bildiğiniz üzere insülin hormonu üreten hayati bir organdır. Yaratılışta pankreasımız boy, kilo ve yaşımıza oranla yeterli miktarda bedenimizin tam da ihtiyacı olduğu kadar insülin üretebilir.

Örneğin boyu 1.70 olan 60 yaşındaki bir erkek şeker hastanın 100 kilo olduğunu düşünelim. Görüldüğü üzere bu kişinin normalde 65-70 kilo olması gerekirken, en az 25-30 kilo fazlası var. Bedenimiz her kilo için daha fazla damar ve bu damarlar içinde daha fazla kan üretmek zorundadır.

Bu örnekte 25 kilo fazlanız olduğunu varsayalım ve her 2.5 kilo için bedeniniz 30 kilometrelik damar yolu üretiyorsa toplamda 300 kilometre uzunluğunda gereksiz fazladan damar yolunuz vardır. 300 kilometrelik damarı doldurmak için kan miktarı artacak, pankreas daha fazla insülin üretmeye çalışacak ve sonuçta yetiştiremeyecektir.

Pankreas kapasitesinin üzerinde insülin hormonu üretmeye çalışsa da siz daha çok yedikçe kandaki şeker miktarı hızlıca artacak ve şekeriniz tavan yapacak. Buna bir de hareketsizlik de eklenince bol şekerli kanınız organlarınıza hasar vereceksiniz.

Şekerle Gelen Başka Hastalıklar

Şeker hastalığı başınıza gelebilecek en kötü hastalıklardan birisidir. Kandaki şeker miktarının yüksek olması demek, kılcal damarların tıkanması ve organ hasarlarının meydana gelmesi demektir. Başta göz, böbrek ve ayak parmakların oldukça ince olan kılcal damarları şeker yüzünden kalınlaşan kan ile zamanla tıkanacaktır.

Bu durum da zamanla görme zorluğu, böbreklerin iflasına hatta ayak parmakların ampüte edilmesine yani kesilmesine kadar gidebilir. Obezite ve şeker hastalığının beraberinde getirdiği sağlık sorunlarından bir kaçını sizler için derlemeye çalıştım:

 • Kalp hastalıkları
 • Böbrek yetmezliği
 • Görme bozukluğu
 • Sinir sistemi hastalıkları
 • İnsülin direnci – Hiperinsülinemi
 • Hipertansiyon( yüksek tansiyon)
 • Koroner arter hastalığı (damar sertliği veya tıkanması)
 • Hiperlipidemi – Hipertrigliseridemi (Kan Yağlarının Yükselmesi)
 • Metabolik sendrom
 • Safra kesesi hastalıkları
 • Bazı kanser türleri (kadınlarda safra kesesi, endometriyum, yumurtalık ve meme kanserleri, erkeklerde ise kolon ve prostat kanserleri )
 • Osteoartrit (halk arasında bilinen ismiyle kireçlenme, eklemlerde kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta incelme, aşınma ve tahribatın ortaya çıktığı en sık görülen eklem hastalığıdır.)
 • Felç
 • Uyku apnesi (horlama ve uykuda solunum durması)
 • Karaciğer yağlanması
 • Astım
 • Solunum zorluğu
 • Gebelik komplikasyonları
 • Menstruasyon (adet düzensizliği veya adet görmeme)
 • Aşırı kıllanma
 • Ameliyat risklerinin artması
 • Ruhsal sorunlar (Anoreksiya nevroza (yemek yememe) veya Blumia nevroza (kusarak yediği besinlerden yararlanmama), Binge eating (tıkınırcasına yeme), gece yeme sendromu gibi ortaya çıkabilir veya bir şeyi daha fazla yiyerek psikolojik doyum sağlamaya çalışma)
 • Toplumsal uyumsuzluklar
 • Özellikle sık aralıklarla ağırlık kaybetme ve kazanma sonucunda deri altı yağ dokusunun fazla olması nedeniyle deri enfeksiyonları, kasıklarda ve ayaklarda mantar enfeksiyonları
 • Kas-iskelet sistemi problemleri

Bu liste uzar gider bu nedenle obezite yani aşırı kilodan ve tip 2 diyabetten uzak durmalısınız.

Süreç ve Tedavi Şekli

Tip 2 Diyabet, tedavisi ve süreç olarak elbette Tip 1 Diyabete göre çok daha kolay ve kısa sürede gerçekleşmektedir. Aşağıdaki formu eksiksiz dolduran herkes için ön onay yapılacak ve tedaviye uygun olup olmadığınız size bildirilecek.

Süreç olarak 6 ay sürmektedir. Haftada bir takılacak 250cc serum toplamda 8 adettir. Bunun dışında sulandırılarak içilmesi gereken suyumuz dışında hiç bir şeye ihtiyaç yoktur.

Tip 2 Diyabet Hakkında

Tip 2 diyabet, daha çok insülin direnciyle karakterizedir. İnsülin yeterince düzenli salınıp etkili olamamaktadır. Aslında insülin miktarları normal, hatta fazla bile olabilir. Sıklıkla egzersiz ve diyet, yeme içme kontrolü tedavide en etkin yöntemlerdir. Bununla beraber tedaviye ilaç ve bazen insülin de eklemek gerekebilir. Özetle; tip 2 diyabetlide insülin üretimi ya az seviyededir ya da pankreas, bir sebeple insülini kullanamaz.

Tip 2 Diyabet Risk Faktörleri

Kilonun yüksek olması
Vücut kitle indeksinin 25kg/m2’nin üzerinde olması, diyabet için önemli bir risk faktörüdür.

Yaşın ilerlemiş olması
40 yaş ve üzerinde diyabetli olma olasılığı artar. Başka bir deyişle yaşlandıkça, diyabet riski artmaktadır.

Ailede diyabetli kişi olması
Araştırmalar, eğer yakın aile üyelerinde bir diyabet hikayesi var ise kişilerin daha fazla risk altında olduğunu göstermiştir. Akrabalık ne kadar yakın ise, diyabet riskiniz de o kadar yüksektir.

Hareketsiz yaşam tarzı
Araştırmalar aktif bir hayat sürdürmeyen kişilerin, daha fazla tip 2 diyabet riskinde olduğunu göstermiştir. Bu nedenle egzersiz yapmak, yürüyüş yapmak, diyabet risk faktörlerini azaltabilir.

Irk faktörü
Afrikalı-Amerikalı, Hispanik Amerikalı, Yerli Amerikalı, Asyalı- Amerikalı ve Pasifik Adalılarda daha fazla diyabet ortaya çıkmaktadır.

Hamilelik diyabeti olanlar
Bazı kadınlarda, hamilelikleri sırasında “gestasyonel diyabet” adıyla bilinen geçici bir diyabet tipi oluşur. Gestasyonel diyabet tüm hamileliklerin %2-5’inde gelişir. Fakat genellikle, hamilelik sonlandığında kaybolur. Bununla birlikte, gestasyonel diyabeti olan veya 4 kg veya daha büyük bebek dünyaya getiren kadınlarda, yaşamlarında daha geç bir dönemde, Tip 2 diyabetli olma riski daha fazladır.

Tip 1 ve Tip 2 Arasında Ne Fark var?

İsimleri benzer olsa da birbirlerinden çok farklı patafizyolojik oluş mekanizmalarına sahiptirler. Tip1 diyabet, pankreasın bir sebeple insülin üretememesi ve kişinin dışarıdan insülin takviyesine ihtiyaç duyması şeklinde özetlenebilir. Tip2 diyabette ise pankreasın insülini kullanmakta zorlanması söz konusudur. Çok keskin bir ayrımı olmasa da tip1 diyabet çocukluk çağından itibaren görülürken tip2 diyabet ise genellikle 40’lı yaşlardan sonra görülür. İki diyabet tipi için de sıklıkla evde şeker ölçümü yapılarak değerler yakından takip edilmelidir.

Sürekli şeker takibi ile günlük aktivitelerin şeker değişimlerine etkisi anlaşılarak, aktiviteler yeniden gözden geçirilebilir. Böylelikle artan şeker değişimi farkındalığı daha etkin bir diyabet tedavi sürecini beraberinde getirir.

Tip 2 Diyabet Tedavi Başvuru Formu


EvetHayırSosyalBıraktım


EvetHayırSosyalBıraktım

Aşağıdakilerden geçerli olanları seçiniz.


VarYokBazen


VarYokBazen


VarYokBazen


VarYokBazen


VarYokBazen


VarYokBazen


EvetHayır


Sürekli varHiç yok, olmadıArada bir oluyor


Sürekli varHiç yok, olmadıBazen oluyor


Sürekli varHiç yok, olmadıAra ara oluyor
EvetHayırBazen


EvetHayırBilmiyorum/Hatırlamıyorum


EvetHayırBilmiyorum/HatırlamıyorumTip2 diyabetten ameliyatsız kurtulmak istiyorsanız beni arayın, evinizde tedavi olabilirsiniz.

Yasin Umur
+90 551 187 5926

Bir cevap yazın